| Camera | 12MP+2MP+12MP Main, 12MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.1 inches Super Retina XDR OLED Display | |
| Sim | Single SIM | |
| OS | iOS 15 | |
| Chipset | Apple A15 Bionic (5nm) | |
| RAM | 6GB RAM | |
| Memory | 256GB, 512GB ROM | |
| Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Name | Apple iPhone 13 Pro |
|---|---|
| Model | iPhone 13 Pro |
| Price | Tk 147,999 |
| Brand | Apple |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | September, 2021 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - A2341 |
| Network 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79, 260, 261 Sub6/mmWave - A2341 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super Retina XDR OLED, HDR10+, 800 nits (typ), 1200 nits (peak) |
|---|---|
| Display Size | 6.1 inches |
| Display Resolution | 1170 x 2532 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 12MP 12MP 12MP TOF 3D |
|---|---|
| Secondary Camera | 12MP SL 3D |
| Camera Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | 150.9 x 75.7 x 8.3 mm |
|---|---|
| Body Weight | 194 grams |
| Body Build | Silver, Graphite, Gold, Pacific Blue |
| Body Color | Front/back glass, aluminum frame |
| Operating System | iOS 15 |
|---|---|
| Chipset | Apple A15 Bionic (5nm) |
| Memory Internal | 256GB, 512GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 6GB RAM |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 3000mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | iMessage, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|
Good for professionals.
Display: 12.9 Inches LCD Display
Camera: 12MP+10MP Main, 12MP Front Camera
Chipset: Apple M2 Chipset
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh (40.88 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches LCD Display
Camera: 12MP+10MP Main, 12MP Front Camera
Chipset: Apple M2 Chipset
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh (40.88 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 11.0 Inches Liquid Retina IPS LCD Display
Camera: 12MP+14MP+TOF 3D Main 12MP Front
Chipset: Apple M2
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16.1
Battery: Li-Po 7538 mAh Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches XDR mini-LED LCD Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D LiDAR Main, 12MP Front
Chipset: Apple M1
RAM: 16GB RAM
OS: iPadOS 14.5.1, upgradable to iPadOS 14.6
Battery: Li-Po (40.88 Wh), non-removable battery
View Details →
Display: 8.03 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+12MP+48MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12, Origin OS Ocean
Battery: 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP+5MP Main, 12MP Front
Chipset: MediaTek Dimensity 9000+ (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 12
Battery: 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 inches Foldable Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+12MP main, 10MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1+ (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12, One UI 4.1.1
Battery: 3700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 Inch XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP main, 12MP front
Chipset: Apple A15 Bionic (5 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 16
Battery: 3279 mAh battery
View Details →
Display: 6.76 inch OLED Display
Camera: 50MP+64MP+64MP+64MP main, 13MP front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 11, Magic UI 5, Google Play Services
Battery: 4600 mAh Li-Poly (Lithium Polymer)
View Details →
Display: 6.78 inches AMOLED Display
Camera: 64MP+13MP+5MP Main, 24MP Front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 11, ROG UI
Battery: 6000 mAh Li-Poly Battery
View Details →